Administration

Kip Crain
Superintendent
Administration
Lynn Moomaw
Director of Operations / Adult Education
Administration
Matthew Brown
Principal
Administration
Lynette Boggs
CTE Supervisor
Administration
Andrew Cerniglia
ITS Supervisor
Administration
Sandy Elliott
CTE Supervisor
Administration
Nate Gaubatz
Academic Supervisor
Administration
Jeff Schleich
CTE Supervisor
Administration
Chris Boyan
CTE Manager
Administration
Cheryl Boyer
ITS Manager/EMIS
Administration
Sean Havalotti
Maintenance Manager
Administration
Joan Kanne
Nursing Manager
Administration

High School

Char Allen
Intervention Specialist
High School
Sarah Andrasik
English
High School
Andrew Arko
In-school Suspension
High School
Jenny Baechle
Intervention Specialist - Math
High School
Lori Bartel
Social Studies
High School
Michelle Bower
School Counselor
High School
Natthaphon Bunphithak
Math
High School
Elizabeth Butler
School Resource Officer
High School
Kelly Calderone
English/Educational Technologist
High School
Ken Carraway
Ag Mechanics/Power Technologies Instructor
High School
Warren Caskey
Criminal Justice Instructor
High School
Diana Cooper
Superintendent's Executive Assistant
High School
Daniel Davis
Science
High School
Alexandria DeWitt
Agribusiness and Production Instructor
High School
Donna Ehlert-Mowrey
Intervention Specialist
High School
Ryan Fernandes
Science
High School
Drew Fuller
RAMTEC Robotics & Automation Instructor
High School
Krista Garver
Dental Assisting Instructor
High School
Mark Gerber
Math
High School
Brett Gough
Buildings and Grounds Instructor
High School
Richard Grimes
Powerline Technologies Instructor
High School
Edward Grzybowski
IT Specialist
High School
Dawn Gummo
Special Education Coordinator
High School
Tracy Hackworth
School Nurse
High School
Kathy Hanna
Hospitality Instructor
High School
Jim Harlan
Social Studies
High School
Anita Hawkins
EMIS Coordinator
High School
Melissa Hendershot
Medical Assisting Instructor
High School
Betty Hoefges
School Counselor
High School
Stacey Hornfeck
Principal's Administrative Assistant
High School
Kimberly Huffman
Social Studies
High School
Jessica Immel
Practical Nursing Instructor
High School
Tim Irving
Electronics and Computer Networking Instructor
High School
Julie Keener
Business Entrepreneurship Instructor
High School
Peter Kerling
Culinary Arts
High School
Heather Lessiter
Communications & District Events Specialist
High School
Kendall Lloyd
Math Instructor
High School
Amber Long
Animal Care and Mangement Instructor
High School
Jennifer Majka
Math
High School
Rebekah Marshall
Nursing Administrative Assistant
High School
Rodney Martell
Construction Technologies Instructor
High School
Melody Martell
Green Local Nurse
High School
Ben McConahay
Truck Mechanics Instructor
High School
Deb McDonald
Early Childhood Education and Care Instructor
High School
Michael McMorrow
Math
High School
Jeff Mehling
Welding Technologies Instructor
High School
Kelly Miller
Business Entrepreneurship Instructor
High School
Mike Morabito
Graphic Design and Photography Instructor
High School
Theresa Morgan
Social Studies
High School
Alisha Musser
Student Services Administrative Assistant
High School
Julia Nichols
English
High School
Andrew Nicholson
Exercise Science and Sports Medicine Instructor
High School
Bill Peters
Engineering Technologies @ Orrville High
High School
Deb Plank
Career Assessment Specialist
High School
Linda Plybon
Special Education Coordinator
High School
Ryley Poling
Intervention Specialist
High School
Angela Ramsay
Cosmetology Instructor
High School
Ashley Repp
Special Education Coordinator
High School
Audrey Repp
Intervention Specialist, Science
High School
Helena Ritchey
English
High School
Lauren Romano
Math
High School
Jennifer Rue
Interactive Media Instructor
High School
Mathew Schaefer
English
High School
Christopher Seal
Math
High School
Amanda Seenes
English
High School
Richard Shetler
Automotive Technologies Instructor
High School
Lyle Shoup
Construction Tech @ Green Local
High School
Samantha Skelley
School Counselor
High School
Jennifer Smilan
Science
High School
Sarah Sprunger
Career Services Coordinator
High School
Beverly Squirrell
English
High School
Danielle Starlin
School and Community Relations
High School
Marty Stoller
Precision Machining Instructor
High School
Clarence Sullivan
Safety & Security Coordinator
High School
Joann Tabellion
Patient Care Technologies Instructor
High School
Amy Tietz
Math
High School
Bradley Tietz
English
High School
Dawn Tresch
Practical Nursing Instructor
High School
Stefanie Tuttle
Attendance/Reception Administrative Assistant
High School
Elizabeth Urbach
English
High School
Bruce Woodruff
Dean of Students
High School
Liala Zimmerman
Student Support Coordinator
High School

Adult Education

Nicholas Antonides
LETA Instructor
Adult Education
Jeff Begue
LETA Instructor
Adult Education
Suzette Best
Medical Assisting Program Director & Instructor
Adult Education
Robin Blackie
Dental Assisting Instructor
Adult Education
Lynette Boggs
AE Manufacturing Technologies
Adult Education
Phillip Carr
LETA Instructor
Adult Education
Gregory Chandler
Safety Coordinator/LETA
Adult Education
Richard Coleman
LETA Instructor
Adult Education
Amy Connor
Cosmetology & Administrative Office Instructor
Adult Education
Daniel Cuckler
LETA Instructor
Adult Education
Kimberly Dannemiller
AE Career Assessment
Adult Education
Denise Edington
Applied Academics Instructor
Adult Education
Sandy Elliott
CTE Supervisor
Adult Education
Lucy Ewing
Administrative Assistant
Adult Education
Drew Fuller
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Timothy George
LETA Instructor
Adult Education
Jacquelyn Glendinning
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Aleck Halvorsen
LETA Instructor
Adult Education
Charles Hardman
LETA Instructor
Adult Education
Kenneth Hendricks
LETA Instructor
Adult Education
Dan Holderman
Trade & Industry Apprentice Instructor
Adult Education
David Immel
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Jennifer Farrar
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Joan Kanne
Practical Nursing Manager
Adult Education
Scott Kerr
LETA Instructor
Adult Education
Dale Klinect
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Karen Long
LETA Instructor
Adult Education
Rebekah Marshall
Health Technologies Administrative Assistant
Adult Education
Paul Marty
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Casey McGurk
Administrative Assistant
Adult Education
Bryon Meshew
LETA Instructor
Adult Education
Lori Milligan
Adult Education Instructor
Adult Education
Lynn Moomaw
Director of Adult Education
Adult Education
Keith Moser
LETA Instructor
Adult Education
Andrea Neff
Administrative Assistant
Adult Education
William Ogden
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Ryan Pearson
LETA Instructor
Adult Education
Wanda Pfahler
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Anna Phillips
Career Services Coordinator
Adult Education
Joanne Porr
Business Instructor
Adult Education
Helena Ritchey
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Lorie Rodgers
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Jodie Schumacher
LETA Instructor
Adult Education
Otto Simmerman
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Bruce Steiner
Industrial & Customized Training Coordinator
Adult Education
Florence Steiner
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Marty Stoller
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
Michael Swansiger
Trade & Industry Apprenticeship Instructor
Adult Education
April Teichmer
LETA Instructor
Adult Education
Karen Wamback
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Josi Weaver-Kranz
Career Services
Adult Education
Patricia Wehn
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Breanne Welty
Marketing Coordinator
Adult Education
Leanna Wentzel
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Jody Widmer
Practical Nursing Instructor
Adult Education
Taryn Wolf
Financial Aid Clerk
Adult Education

Aspire

Michael Barnhouse
Aspire Instructor
Aspire
Peggy Brinkerhoff
Aspire Instructor
Aspire
Therese Clevenger
Part Time Office Administrative Assistant
Aspire
Amy Duda
Aspire Instructor
Aspire
Denise Edington
Aspire Instructor
Aspire
Leslie Fox
Aspire Instructor
Aspire
Rachel Gory
Aspire Instructor
Aspire
Emily Hartzler
Adult Literacy Coordinator
Aspire
Cheryl Jindra
Aspire Instructor
Aspire
Jonathan Moore
Aspire Instructor
Aspire
Natalie Parker
Aspire Instructor
Aspire
Anna Phillips
Student Services Advisor
Aspire
Sharon Reichert
Administrative Assistant
Aspire
John Robison
Student Services Advisor
Aspire
Larry Rogers
Aspire Instructor
Aspire
Tiffany Wong
Aspire Instructor
Aspire